![]() |
JIHOČESKÉ DENÍKY BOHEMIA 30.7.2004 - mimořádná příloha |
![]() |
Max Biaggi pomohl Doudlebům
Doudleby - Obec, složená ze dvou vesnic Doudleb a Straňan, usazená v meandru Malše, je kouzelné místo k bydlení. Pokud je řeka klidná. Když se ale zvedne, řádí a pustoší a jako suvenýr si odnese tu chatu, tu most.
Velká voda trápila Doudleby již od nepaměti. Když stoupla, byl problém dostat se ze Straňan do Doudleb, protože oba břehy spojovala jen dřevěná lávka pro pěší. A ta byla v tuto kritickou dobu odnesena. Proto místní občané v roce 1905 založili spolek, který si dal za úkol vybudovat kamenný most přes Malši. O to se nejvíce zasloužil František Miroslav Čapek z Českých Budějovic, po kterém byl most pojmenován. První vozy po něm přejely v dubnu 1929. Za oběť mu padly dvě lípy (jedna byla přesazena) a jeden dům. Povodně v roce 2002 ho zle poškodily. Bez darů, které přišly na účet obce, by ho nebylo možné vůbec opravit. Mezi odesílateli byly například vláda a obec Eschen v Lichtenštejnsku či rakouské velvyslanectví v České republice. Novým kabátem se tak mohl pochlubit 13. září 2003.
První písemná zmínka o Doudlebech pochází z roku 981 od kronikáře Kosmy. Ten popsal panství knížete Slavníka, jehož jižní hranice tvoří Chýnov, Doudleby a Netolice. Hradiště bylo nezávislé až do roku 995, kdy jej Přemyslovci po vyvraždění Slavníkovců připojili k Čechám. Doudleby se kromě bohaté historie mohou pyšnit i kulturními památkami zapsanými ve státním seznamu. Za návštěvu stojí kostel sv. Vincence s obrazem Madony Doudlebské a kaplí sv. Barbory. Z nově opraveného Čapkova mostu je vidět stavení ve stylu selského baroka. Z Doudleb také v roce 1868 putoval do Prahy kámen, který byl pod číslem 16 vsazen do základů Národního divadla.
Okolní lesy nabízejí vyžití turistům a houbařům. K Malši míří milovníci vodních radovánek a příznivci Petrova cechu. Krajem Doudlebska vede několik cykloturistických tras. Obci se daří udržet si i přes klesající počet dětí mateřskou i základní školu s jídelnou. K občanské vybavenosti patří i kulturní dům s hospodou a knihovnou a víceúčelová budova s obchodem a obecním úřadem. Sportovci mají k dispozici hřiště a v zimě lyžařský vlek a bruslení. Nezaměstnanost v obci činila k 30. červnu 2004 1,63 %. Přestože většina obyvatel dojíždí za prací do krajského města, někteří našli práci v zemědělském družstvu a u místních podnikatelů. Ti se zaměřili na strojařskou výrobu, prodej stavebnin či ubytování a stravování.
|