JIŽNÍ ČECHY - příloha časopisu MF DNES 23.2.2004   


Masopustní průvod
V Doudlebech tradičně vyrazili koledníci

Čeněk Třeček
FOTO:MAFA - Jaroslav Sýbek

Nový rychtář vedl růžičkovou koledu v Doudlebech

Vezměte si. Koledníci dostávají tradičně něco na zub.
Oblíbené jsou koblihy a kremrole

     Doudleby - Výstřely z děla upozornily obyvatele doudlebských domů a chalup, že tradiční masopust už začal, a dvanáct mládenců růžičkové koledy vyrazilo od jednoho stavení ke druhému. "Toto kolečko děláme pro hospodáře tohoto stavení," zahajoval rychtář koledníků Josef Had žádost o koledu.
     Lidé již ve dveřích svých domů očekávali mládence s klobouky, které po obvodu zdobí letos v přestupném roce tři sta šedesát šest papírových růžiček a dalších pět ještě mohou zájemci spatřit na jejich vrcholu. Koledu již měl každý připravenou a moučný Jan Šimánek oznámil mládencům zajucháním, že byl úspěšný a byl obdarován. Pak následovalo čestné kolečko dárci. "Moučného jsem zdědil po kamarádovi, který se oženil, a nemohl tak již s mládeneckou růžičkovou koledou chodit. Já se ženit zatím nehodlám, raději budou moučným, mě to baví," uvedl dvaadvacetiletý Šimánek.
      Mimo koledy dostávali mládenci a hudebníci, kteří je doprovázeli, také něco dobrého na zub a obvyklou skleničku ostřejšího pití na zahřátí. "Každý dává, co má. Někdo kremrole, jiný chlebíčky a já jsem koledníkům napekla koblihy. Musíme jim něco dát, aby to do večera vydrželi," vysvětlila sedmdesátiletá Marie Zdrhová.
      Na vyhlášený masopust se nepřišli podívat jen místní. "My jsme přijeli ze Srnína pod Kletí. Jezdíme sem v létě na dožínky, a tak jsme chtěli vidět, jak vypadá zdejší masopust," uvedla Marie Pilsová.
      Koledníky doprovázela trojice dělostřelců, židáci a objevili se také řezníci, kteří si z diváků vybírali oběti na porážku. "Chtěl jsem si řezníky vyfotit, ještě jsem jim ukazoval, zda by se mi zastavili, a oni se na mě vrhli. Místo focení jsem se ocitl v neckách," popisoval setkání s masopust-ním průvodem František Pils. Na jiné čekal pod obcí improvizovaný televizní štáb a nutil kolemjdoucí zpívat do soutěže Doudleby hledají superstar.
      S kočárkem pozoroval koledu loňský rychtář. Oženil se, a proto už klobouk s růžičkami nosit nemohl. "Teď mi to trochu líto je, ale jsem rád, že jsou v koledě mladí a šikovní, kteří tu tradici budou dělat ještě hodně dlouho. Navíc my ženáči si masopust užijeme ve slaměné koledě," řekl bývalý rychtář Jan Šesták. Slaměná koleda tradičně dohlíží a zkouší, zda mladíci dodržují tradici řádně a znají všechny zvyky.
      Mládenci s vysokými klobouky, které váží přes dva kilogramy, obcházeli všechna doudlebská stavení a kroužili jedno kolečko za druhým. Hospodářům, hospodyním i kamarádům a občas za koledu i někomu z přihlížejících. "Zatím jsem nadmíru spokojen," hodnotil Josef Had, který byl rychtářem poprvé. "Nikdo jiný to nechtěl dělat, tak to zbylo na mě," smál se pětatřicetiletý muž.

Na hlavní stránku