JIŽNÍ ČECHY - příloha časopisu MF DNES 9.2.2005   


Masopust v Budějovicích
Moučnej
MOUČNÝ. Jednou z ústředních postav tradičního masopustu je maska nazvaná Moučný. Ten včera odpoledne rozsypával mouku i na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., kde se sešly ke společnému masopustu koledy z několika jihočeských obcí.
FOTO: MAFA - SLAVOMÍR KUBEŠ

REPORTÁŽ
Masopustní průvody připomněly tradici i v Budějovicích
V krajském městě obdivovali koledníky z Doudleb a Nových Hradů

Koledníci

KOLEDNÍCI. Již popatnácté se včera rozloučili koledníci s masopustem na českobudějovickém hlavním náměstí.
FOTO: MAFA - SLAVOMÍR KUBEŠ

      České Budějovice - Z bočních ulic doléhá na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. dechová hudba. „Už jdou," ozve se z davu čekajících lidí a všichni se po zasněženém a namrzlém náměstí přesouvají k místu, odkud na něj vchází růžičková masopustní koleda. Během chvilky růžičkové koledy i slaměná koleda z Doudleb, Nových Hradů a s nimi i soubor Úsvit stojí před radnicí a již po patnácté žádají českobudějovického primátora o právo na pořádání masopustu.
      „Vidíš toho pána, to je pan primátor," říká přihlížející maminka dítěti, které jí sedí na ramenou. „Co dělá primátor," ptá se dítě. „Má na starosti celé město, stará se o všechny autobusy nebo stromečky," vysvětluje maminka.
      Větší děti naopak zaujali dělostřelci, kteří včera s chutí vystřelovali hadrové náboje přes hlavy lidí. „Vnoučatům se tradičně nejvíc líbí střílení z kanónu, jenom letos střílí málo a navíc loni vystřelovali i slipy," vzpomíná sedmdesátiletá Marie Sluková z Českých Budějovic.
      Masopustní koledu ale opouští krátce poté, co se jednotlivé soubory rozcházejí na vlastní koledu. „Letos to hodně klouže a je zima, už nás zebou nohy," vysvětluje.
      „Tohle kolečko děláme pro našeho kamaráda," začíná rychtář doudlebské růžičkové koledy Josef Had jedno z masopustních koleček pro muže v modré větrovce, od kterého moučný Jan Šimánek právě získal koledu, a oznámil to tradičním výkřikem hujaja.
      Zda to dělají dobře, je do Českých Budějovic lidé jezdí i kontrolovat. „Přišli jsme se podívat, jestli to tu kluci nepředvádí jinak než v Doudlebech," říká sedmatřicetiletá Zdeňka Řihoutová z Besednice.
      „Rozdíl to není asi žádný, jen domácí atmosféra je vždycky o něco lepší. Lidé se na to chystají, sezvou příbuzné," tvrdí rychtář doudlebské koledy Had. „Myslím si, že se nemají za co stydět, jen ta atmosféra je v Doudlebech lepší, lidé se znají," souhlasí dvacetiletá Eva Fričová, která má v koledě přítele.
      To, zda je vše v pořádku, na závěr před českobudějovickou radnicí zkontroluje rychtář slaměné koledy a po pohřbu Masopustu se všichni rozchází.
ČENĚK TŘEČEK

Na hlavní stránku